Yayla Bülbülü

Baharda bülbül (yayla bülbülü), 4-5 Nisan’da yaylaya gelir, 12-13 Haziran’da yavrusuna uçmayı öğrettikten sonra buradan gider. Son zamanlarda yapılan evlerin etrafı yüksek duvarlarla çevrilerek dışarı ile bağlantısı kesilmektedir. Şimdi bizim yaylada yaşayan kendine yaylaya has hayvanlar var. Yılan, kertenkele, kuşlar, yayla bülbülü, bunlar nerede yaşayacak? Yaylanın her tarafını düzelttik, taşlarla çevirdik ne olacak? Bülbül nereye gelecek, nereye yuva yapacak, nerede yavrulayacak? ‘Nerede yavrularsa yavrulasın’ dersek olabilir o da fikirdir. Yılan… Zaten yılandan hoşlanmam onun için evimin etrafına duvar çevirdim. ‘O zaman yaylaya niye geldin arkadaşım, güzel kardeşim!

Bu yayla koşuyla karatavuğu ile, bülbülü ile serçesi ile yılanıyla onunla güzel.’ Mesela şimdi her akşam baharda bülbül (yayla bülbülü), 4-5 Nisan’da yaylaya gelir, 12-13 Haziran’da yavrusuna uçmayı öğrettikten sonra buradan gider. Şimdi yayla bülbülü dinlemeye gelen insanlar ne yapacak? O zaman şey yapacaklar birer tane CD alacaklar bülbül sesi onu dinleyecek. Gidecek taş duvar yapan arkadaşlar da kesikleri yıkan arkadaşlarda o CD’den edinecekler birer tane. Yapacak bir şey yok.

Şimdi bunu yaylayı yeniden yaratalım desek, devlet yaratabilir mi? Yaratamaz. Bu olmuş, zamanında yapılmış, bize sadece korumak ve içinde yaşamak düşüyor bunu da becermeliyiz yani.

Muğla Karabağları Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Mehmet Üzümlüoğlu

Kaynak: Başka Karabağlar Yaylası Yok Belgeseli

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir